O školi
Osnovna škola Plaški smještena je u središtu općine Plaški. Školsko područje Osnovne škole Plaški pripada općini Plaški, relativno je veliko i pokriva površinu od 158,2 km2. Škola kao odgojno – obrazovna ustanova važna je za svako mjesto pa tako i za općinu Plaški.
Razvoj školstva u općini Plaški “seže” u daleku 1804. godinu kada je u okviru pravoslavne bogoslovije osnovana Prva narodna škola Plaški. U drugoj polovici 19. stoljeća, za vrijeme banovanja Ivana Mažuranića, dolazi do razvoja osnovnog školstva u Plaškom. Prvi pisani trag o radu škola na području općine Plaški sačuvan je u izvješću Državne mješovite škole Nikole Tesle u Plaškom za školsku godinu 1936./1937. Dana 20. studenoga 1959. godine škola mijenja naziv u Osnovna škola “Branko Latas”, a pored matične ima i svoje područne škole: Lička Jasenica, Plavča Draga, Latin, Kunić, Blata, Janja Gora i Saborsko. Nažalost, posljedice Domovinskog rata ostavile su traga na samoj školi i području općine Plaški koje je tijekom rata bilo okupirano, a područne škole uništene. Godine 2001. Područna škola Saborsko obnovljena je sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa te je započela s radom 14. siječnja 2001. godine.
Zgrada Osnovne škole Plaški teško je oštećena u ratnom vihoru, a nakon vojno-redarstvene akcije ”Oluja”, usprkos oštećenom krovištu i dvorani, započinje s radom 19. rujna 1995. godine. Iako bez ikakvih nastavnih sredstava i pomagala, na čelu s ravnateljem Milom Vukovićem i 14 djelatnika punih volje i želje za radom škola je ponovno otvorila svoja vrata učenicima. Odlukom Školskog odbora 10. siječnja 1996. godine škola mijenja naziv u Osnovna škola Plaški.
Osnovna škola Plaški – organizacija rada
Osnovna škola Plaški dohvaća površinu od 5000m2. Unutar škole nalazi se 13 razrednih odjeljenja s kabinetima, školska kuhinja, školska knjižnica, športska dvorana, pomoćni kabineti nastavnika, ured ravnatelja, ured psihologa, pedagoga i prostorije tajništva škole. Nastava je organizirana u 13 učionica s pomoćnim kabinetima za nastavnike. U četiri učionice provodi se razredna nastava, a u osam učionica kabinetska nastava. Dvije učionice namijenjene su Posebnim razrednim odjelima. Za učenike PRO organiziran je prijevoz školskim kombijem u školu i iz škole.
Škola zapošljava 40 djelatnika: ravnatelja, djelatnike zaposlene na ostalim poslovima (domar, kuharica i čistačice), tri stručna suradnika (pedagoga, psihologa i knjižničara) te učitelje razredne i predmetne nastave.
Na 1. katu, neposredno uz upravu škole, smještena je školska knjižnica, opremljena funkcionalnim i suvremenim namještajem i knjižnim fondom koji broji oko 3000 knjiga. Tijekom odmora te poslije nastave ispunjena je velikim brojem učenika koji vrijeme provode pišući domaće zadaće, igrajući razne društvene i računalne igre, gledanjem crtića, bojanjem, rješavanjem križaljki, čitanjem časopisa i slično. Za sva pitanja i nedoumice glede lektire, domaće zadaće ili seminarskih radova učenicima je na raspolaganju školska knjižničarka. Njezina su vrata otvorena ne samo učenicima naše škole, već i stanovnicima općine Plaški.
Škola ima informatičku učionicu u koju se neprekidno ulažu nova sredstva i nastavna pomagala pa tako informatičkom opremom ne zaostaje za drugim školama Karlovačke županije. Informatička učionica unutar svojih prostorija ima tzv. pametnu ploču kojom se nastavnici redovito služe unutar nastavnog procesa.
Športska dvorana bogato je opremljena najnovijom športskom opremom kojom se nastavnica tjelesno zdravstvene kulture služi u provedbi redovne nastave, izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti. U športskoj dvorani vježbaju male gimnastičarke i stolnotenisači, a njome se tijekom kišnih dana služe i članovi naše prometne grupe koji svladavaju prometna pravila, vožnju biciklom i na taj način postaju savjesni sudionici prometa u našoj općini.
U školi se nalazi školska kuhinja u kojoj kuharice svaki dan pripremaju obroke za učenike i učitelje. Usprkos velikom broju učenika koji se hrane u školskoj kuhinji, kuharice se im barem tri puta tjedno osiguravaju topli kuhani i zdravi obrok.
Izvan škole nalazi se školsko igralište opremljeno koševima za košarku i golovima za nogomet te parkiralište za osoblje, djelatnike i roditelje učenika. Iza škole nalazi se uređeni voćnjak kojeg su oformili i zasadili učenici naše škole. U sklopu voćnjaka postavljeno je dječje igralište sa spravama za penjanje i zabavu, omiljeno mjesto najmlađih učenika naše škole.
Osim izvođenja redovne nastave, a u cilju zadovoljavanja različitih potreba i interesa učenika, u školi se provodi i niz izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti. Učenici su uključeni u različite grupe: kreativnu radionicu, plesne radionice, zborove, literarne grupe, dramsko – recitatorske grupe, domaćinstvo, vjeronaučne grupe, estetsko uređenje škole, glazbenu radionicu, prometnu grupu, pjevački zbor… Sudjelovanjem u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima potiče se stvaralačka mašta i kreativnost, a razvija se i suradnja i tolerancija prema drugim učenicima, budući da su u radionice uključeni učenici iz različitih razreda.
Uloga škole u društvenom životu općine Plaški
Osnovna škola Plaški ima veliku ulogu u društvenom životu općine Plaški. Tijekom godine škola ostvaruje suradnju s vjerskim zajednicama. Na početku svake školske godine učitelji i učenici prisustvuju svetoj misi na kojoj prime Božji blagoslov za uspješan rad, a suradnja se nastavlja i tijekom godine pri obilježavanju Dana kruha, Božića, Uskrsa i slično. Učitelji u suradnji s roditeljima i mještanima često organiziraju različita društvena događanja poput obilježavanja Dana kruha, dočeka svetog Nikole, Božićne priredbe, Maškara, Valentinova i Dana škole.
Suradnja općine i škole ostvaruje se kroz svakodnevni život i rad škole. Općine Plaški i Saborsko subvencioniraju prehranu učenika, osiguravaju radne bilježnice i druge obrazovne materijale za učenike, pomažu pri nabavi lektirnih naslova za školsku knjižnicu kao i nagrada za najbolje učenike na kraju školske godine te sudjeluju u svim događanjima i aktivnostima tijekom godine.
Kroz redovnu nastavu, kao i sve aktivnosti koje provodi tijekom godine, škola otvara vrata svima i postaje mjesto međusobne tolerancije i prijateljstva, a roditelji imaju priliku sudjelovati u životu svoje djece i tijekom samog odgojno-obrazovnog procesa. Svojim zalaganjem, trudom i ljubavlju učitelji stječu povjerenje učenika, koji predanim radom, trudom i znanjem postaju bolji ljudi jer ”nitko nije jači od čovjeka koji zna!”