« Ožujak 2024 »

Prošlost pamtimo, sadašnjost slavimo, budućnosti se veselimo!
Autor: Đurđica Vuković, 10. 6. 2016.

Ovogodišnja proslava Dana škole, koji se tradicionalno obilježava 30. svibnja, protekla je osobito svečano. Povod tomu bila je 20. obljetnica preimenovanja i rada Škole pod sadašnjim imenom nakon Domovinskog rata. Uoči samog Dana škole obnovljene su klupe i uređen okoliš škole, a u holu je postavljena izložba fotografija i arhivskih dokumenata koji govore o povijesti Škole, izgradnji školske zgrade i osobito djelovanju u posljednja dva desetljeća. Izložba je privukla veliku pažnju naših učenika i pokazala svu raznolikost nastavnog i izvannastavnog djelovanja u Osnovnoj školi Plaški.

Središnja proslava održana je u petak 3. lipnja 2016. Program je započeo u 10 sati u Domu kulture pod geslom ''Prošlost pamtimo, sadašnjost slavimo, budućnosti se veselimo''. Brojne uzvanike, goste, nastavnike, nekadašnje djelatnike, roditelje i učenike pozdravio je ravnatelj Vlatko Kulić i podsjetio na znakovite obljetnice kojih se prisjećamo. Uslijedile su čestitke uzvanika; Dan škole čestitali su ravnateljica OŠ Josipdol Anđelina Božičević, ravnateljica OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Anđelka Salopek, predstavnice Prve osnovne škole, ravnateljica Gimnazije Bernardina Frankopana Sanja Dubić, ravnatelj OŠ Slunj Tome Cvitković, ravnateljica OŠ Cetingrad Zorka Cindrić, načelnik Općine Plaški Pero Damjanović, načelnik Općine Saborsko Marko Bićanić te ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Ogulin Valentina Bartolović, a svoju su čestitku poslali i iz Učeničkog doma Ogulin. Uslijedila je prezentacija koja je prisutnima na zanimljiv način dočarala bogatu povijest školstva u plaščanskom kraju od 18. stoljeća i suvremeno djelovanje škole. Njezini su autori nastavnica Hrvatskog jezika Nikolina Ožanić i nastavnik Informatike Ivan Blašković. Povodom Dana škole tradicionalno su uručena priznanja najboljim učenicima koji su sudjelovali na natjecanjima i njihovim mentorima. Nagrađeni su i nastavnici koji ove godine obilježavaju jubilarne obljetnice rada u Školi. Prigodne nagrade uručene su ravnatelju Vlatku Kuliću i nastavnici Engleskog jezika Mirjani Turkalj koji u Školi rade od samoga početka, već dva desetljeća, a uz njih se svrstava i nastavnica Hrvatskog jezika u mirovini Branka Vucelić koja je u Školi radila prije rata, a onda i od samih početaka obnovljenog rada nakon Domovinskog rata. Program je izvođenjem dviju pjesama uveličao školski zbor pod vodstvom nastavnice Glazbene kulture Barbara Srdarev. Najljepši dar našoj školi za njezin dan poklonili su učenici OŠ Ivane Brlić-Mažuranić izvedbom predstave ''Regoč'' koja je oduševila sve prisutne.

Nakon programa u Domu kulture uzvanici i gosti uputili su se u zgradu Škole gdje je u holu priređen domjenak. Bila je to prilika da se svojih radnih dana u našoj školi prisjete neki od njezinih nekadašnjih djelatnika uz razgledavanje izložbe, a osobito uz prelistavanje godišnjaka koji je priređen zalaganjem knjižničarke Maje Knežević-Djak. On obuhvaća podatke i fotografije svih nastavnika, pripravnika, asistenata u nastavi i tehničkog osoblja OŠ Plaški od 1995. do 2016. godine. Prisjećajući se bogate povijesti školstva u Plaškom u starijoj i novijoj povijesti, našoj školi želimo još brojne radosne obljetnice!

Željko Mačić